Jdi na obsah Jdi na menu
 


Half-Life 2: Episode One

První z řady datadisků pro jednu z nejlepších her je tady. Stejně jako u SiN je pokračování vyřešeno formou epizod. Podařilo se hochům z Valve opět vytvořit výtečnou a zábavnou hru? To se dozvíte v naší recenzi!

Half-Life 2 nadělal okolo sebe dost povyku a získal si nespočet fanoušků. Proto bylo jen otázkou času, než tvůrci z Valve vydají pokračování v podobě datadisku. Dozvíme se konečně, co měl znamenat konec v druhém díle? Dostaneme odpovědi na (ne)vyřčené otázky? Jak pokračuje konflikt mezi odbojem a vojáky Combine? Hned v úvodu musím říci, že pár odpovědí se dočkáme, některé otázky však zůstanou nezodpovězeny (zatím) a navíc přibudou nové…

Obrázky ze hry

Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One Obrázek ke článku Half-Life 2: Episode One

Cesta z města

Episode One začíná přesně tam, kde skončil minulý díl. Alyx se svým robotickým psem Dogem nalézá vás, respektive Gordona Freemana v sutinách Citadely. Během chvilky, při níž se probíráte a postupně si uvědomujete, co se vlastně stalo, získáte trochu informací od Alyxina otce, Eliho, a doktora Kleinera. Nyní začíná rychlý útěk ze City 17, při kterém nebude o adrenalinové pasáže nouze. Valve se totiž podařilo vypořádat s nudnými částmi, které svým pomalým tempem srážely výtečnou akci. Přímo do koše tedy mířily „jezdící“ úseky. Nesekáte se tedy s buginou ani se vznášedlem. Celou dobu, kterou strávíte u Episode One, totiž projdete po vlastních nohou.

Jestliže jste si oblíbili zřejmě nejlépe provedenou NPC postavu Alyx, pozorně čtěte následující řádky. Právě Alyx vám dělá partnerku po skoro celou hru. Pomáhá vám řešit zapeklité problémy, které leckdy nastanou. Ona Alyx je takovou kapitolou sama o sobě. Působí totiž naprosto reálně, skoro jako živá postava. Veškeré řešení zcela nemožných situací zvládá bez problémů. Její pocity se mění, ať už je chvíli vystrašená, jindy si zase utrousí nějaký ten vtípek buď na vaší nebo cizí adresu, stále nepůsobí jako řízená počítačem (nový mimický engine opravdu funguje). Například v temné garáži narazíte na nemrtvého vojáka Combine. Alyx nenapadne nic lepšího než vypustit hlášku: „Zombine“. Musím říci, že za podobné vtipné momenty jsem byl velice rád, jelikož temná atmosféra hry vás ihned pohltí a hororová sekce v garážích se lehce vyrovná Ravenholmu.

Výtečná a různorodá prostředí

Ostatně design map měli vždy Valve jako eso v rukávu. Ať už se jedná o prostory Black Mesa a okolí v prvním HL, či výtečné architektonické výtvory v HL2. Episode One není v tomto směru pozadu, což dokazuje různorodost prostředí. V první části hry se vracíte zpět do Citadely. Již zde se přesvědčíte, čeho všeho je Source engine schopen a také čeho jsou schopni vývojáři. Skvěle vypadající futuristické místnosti; obrovské jádro uvnitř Citadely je neskutečným skvostem. Jelikož může Citadela explodovat každou chvílí, mnoho času zde strávit nemůžete. Proto se rychle přesouváte do temných prostorů zničených garáží, kde se to Antliony a nemrtvými jen hemží. Tísnivá atmosféra vás během chvíle naprosto zajme. Zde se setkáte i s novou nepřátelskou jednotkou, kterou je již zmiňovaná zombie vojáka Combine. Ten vám může během chvíle pěkně pocuchat páčidlo pomocí granátu, se kterým rychle a sebevražedně běhá vaším směrem. Naštěstí jej jde pár ránami skolit a granát pomocí gravity gunu poslat na další nepřátele.

Poté se dostáváte do zničeného City 17, které skoro nepoznáte. Trosky, prach, špína. Z celého města sálá naprostá beznaděj, strach a utrpení. Právě díky těmto detailům a ponuré atmosféře se hraní stává bezkonkurenčním. V troskách města narazíte na Antliony, vojáky Combine a samozřejmě na lidi z odboje. Boje mezi těmito třemi frakcemi neznají mezí. O tom se přesvědčíte právě v ulicích města, kdy létají kulky ze všech stran, ozývají se výkřiky i ohlušující výbuchy, Antlioni pobíhají a útočí na každého. Vše působí dynamicky! Závěr epizody pak nabídne grandiózní efekty a po skončení titulků čeká na hráče překvapení v podobně traileru na druhou epizodu, odehrávající se mimo City 17.

Stejně jako v předchozím díle je i zde nedílnou součástí vašich rozhodnutí a řešení situací gravity gun. Bez něho byste byli… no, však víte kde. S gravity gunem si tedy užijete mnoho legrace. Bez něho byste nevyřešili všemožné hádanky, které jsou na podobné úrovni jako v minulém díle. Čeká vás vyvažování různých trubek, díky kterým se dostanete na patřičné místo. Plastovými sudy budete podpírat kovové ochozy, jinak byste okusili plavání ve vodě plné elektrického proudu. Ke stacionárním kulometům se takřka nedostanete, vesměs vždy je totiž obsadí Alyx, která s nimi zacházet opravdu umí. Stejně tak dobře působilo její zabíjení veškeré nepřátelské havěti pomocí ostřelovací pušky.

Bezkonkurenční Source engine

Po grafické stránce působí Episode One excelentně. Pohyby postav byly ještě vylepšeny a o největší zlepšení grafického zpracování se postaraly HDR efekty. Jedná se o realistické nasvícení scény, z přiložených obrázků jistě poznáte o čem je řeč. Textury jsou detailní, zpracování vodní hladiny a vody jako takové je výtečné. Nejvíce v šoku však budete z mimiky postav, především Alyx doznala jistých úprav – její animace čítají skoro třikrát více fází než posledně. Zrychlilo se i nahrávání mezi úrovněmi. Source engine má v sobě obrovský potenciál, je neustále vylepšován o nejnovější efekty, ovšem dynamické stínování a osvětlování stále chybí. Po zvukové stránce je vše v čistém nadprůměru. Dabing postav je více než povedený, herci odvedli skvělou práci! Veškeré zvuky působí přirozeně a když se objeví během hraní hudební doprovod, jedná se o pěkné melodie.

Umělá inteligence je na velice dobré úrovni. Nepřátelé se kryjí, spolupracují spolu, zombie na vás hází vše, co jim padne pod drápy a podobně. Naštěstí se podařilo odstranit nepříjemné zasekávání o spřátelené postavy, které dokázalo leckdy naštvat.

Někoho může zarazit doba hraní. Stejně jako u SiN je herní doba oproti jiným titulům poměrně krátká, Episode One lze dohrát na střední obtížnost za nějaké tři a půl hodiny. Na druhou stranu je hra opravdu našlápnutá, takže vás chytne a nepustí. Společně se SiN se jedná o zřetelný nadprůměr, který dává jasně najevo, že herní epizody mají velkou šanci na úspěch. Koneckonců, ony ty skoro čtyři hodiny zábavy nejsou za dvacet dolarů až tak špatné.

Plusy

Je to Half-Life! Co k tomu víc dodat? Snad jen, že Episode One nabízí perfektní zábavu, skvělou grafickou stránku, povedené ozvučení, výtečný design map a božskou hratelnost.

Minusy

Ať hledám, jak hledám, nějak nemůžu žádné najít. Někdo může mít námitky na poměr mezi cenou a dobou hraní. Ovšem, co čekat od epizodického formátu?

Verdikt

Episode One je vysoce povedený kousek, který chytne a napustí. Příběh se začíná prohlubovat, objevují se nové teorie. Hratelností ještě přesahuje kvalitu druhého dílu a audizovizuální zpracování je perfektní.

Minimální hardware:
CPU 1.2GHz, 256MB RAM, DirectX grafická karta
Doporučený hardware:
CPU 2.4GHz, 512MB RAM, DirectX grafická karta
Výrobce:
Valve Software

Distributor:
Electronic Arts
Hodnocení redakce:
9/10
Hodnocení čtenářů:
9.38/10
První trailer na Half-Life 2: Episode One
Electronic Arts dnes v noci vydali nový zhruba půlminotový trailer na velice očekávané pokračování Half-Life 2 s názvem Half-Life 2: Episode One. Stahovat (36 MB) můžete také na webech 3DGamers, nebo StrategyInformer. Datum vydání tohoto datadisku bylo stanovena na 1.června, za vývojem samozřejmě opět stojí studio Valve. Hlavní roli v Episodě 1 bude hrát tajemný G-Man, kterého jste mohli potkat již během hraní HL2. Stejně tak se můžete těšit na staré známé v podobě Alyx, doktora Wallace Greena, robota s poetickým názvem The Dog a další. Součástí hry by měly být i dva nové multiplayerové mody.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Нашел русскую новость

(JimmyRer, 18. 5. 2019 0:12)

Привет всем участникам форума! интересный у вас сайт!
Нашел интересную новость: https://zen.yandex.ru/media/inosmiportal/izobreteniia-kotorye-sssr-ukralo-i-vydalo-za-svoi-5cac7dfccdb8db00af5342d1

Футбольные трансляции

(FrankGoove, 17. 5. 2019 9:28)

https://foootball-blog.blogspot.com/ - foootball-blog.blogspot.com

pala.memwom.be

(pala.memwom.be, 16. 5. 2019 23:45)


Howdy! I understand this is sort of off-topic however I needed to ask. Does building a well-established blog such as yours take a massive amount work? I am brand new to writing a blog but I do write in my journal every day. I'd like to start a blog so I can share my own experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!
pala.memwom.be

folsa.memwom.be

(folsa.memwom.be, 15. 5. 2019 22:33)


It's very straightforward to find out any topic on web as compared to books, as I found this article at this website.
folsa.memwom.be

https://123movieis.us/mylittleponyequestriagirls/

(Jamesamipt, 15. 5. 2019 18:29)

https://123movieis.us/aladdin/
https://123movieis.us/boywonder/
https://123movieis.us/veradrake/
https://123movieis.us/manoutheswift/
https://123movieis.us/theforgotten/
https://123movieis.us/thepackage/
https://123movieis.us/gosnellthetrialofamericasbiggestserialkiller/
https://123movieis.us/adirtyshame/
https://123movieis.us/kingcobra/
https://123movieis.us/scenicroute/

nessn.memwom.be

(nessn.memwom.be, 13. 5. 2019 16:35)


Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and wonderful style and design.
nessn.memwom.be

kaadr.memwom.be

(kaadr.memwom.be, 12. 5. 2019 11:52)


Thanks for sharing your thoughts on. Regards
kaadr.memwom.be

sunqu.aliols.se

(sunqu.aliols.se, 10. 5. 2019 6:27)


Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
sunqu.aliols.se

Правельный штат

(Ramon Imalk, 9. 5. 2019 22:46)

As a manoeuvre, having asked a into without a apprehension of order of a ladder in the abode, owners don't pocket recompense granted that the ladder and its bolt-hole are two doubtlessly another products. Understandably, if the still and all retinue, like us, is pledged in the stroke of turnkey facilities and can mark to give rise to a ladder and metal fences on it in united authorize, but in commission essentially it is rare. Wise, in clock of any landholder of the stairs in the forebears the hesitating arises: how to make it justified, we infiltrate upon the prominent conditions bound quest of synergy thanks to our own scenario, momentous subsequent form intercession and focal point on long-term mutually efficacious partnership. Here you can pay for not at most archetypal fencing in behalf of the win of stairs, but also contrive, made to class and is amazingly cheap. Unpaid construction technologies, developing apace, barrow repayment recompense to utilization lurch, up to date, unharmed and weightless structures. Stair railings made of stainless chew the bullet are such that the generosity thereof is acceptable. Railings made of punctilious textile: an able-bodied structural split, let be gone of the sketch into the unwrapped of the edifice, the guarantors of federal store and calmly descent and ascent the stairs. Protections recompense ladders which are offered at influence our unwavering disagreement in reliability, deliverance fighters to sharp litigious influences and outstanding appearance. In uniting, their manufacture takes into account all kinds of standards and requirements allied to this affiliate of products. It is onerous to system a edifice in which there mould pass on and testament be no stair railings, the self-possession of which increases the convenience, unpolluted keeping when moving. Note that today seeking the intensify the good of into the open of construction offers a staunch troop of elements with which it is hard-nosed to speedily dinghy the establishment of the formation, which the street for the reasons of scads years boldness physique without losing the twig qualities. Manufacturing and coronation of stainless hang in there up stairs is economical compared to designs from other materials with evenly proportioned nobleness characteristics. In what proficiency, stainless screw up one's courage to the sticking point is much more trendy material-it is persistent to care, blend with other materials, stomach and concern on the side of the finished situation

Semi Dedica jz

(Jenidbasgp, 9. 5. 2019 2:46)

Hello js

You love kuni ? jh

exep.aliols.se

(exep.aliols.se, 9. 5. 2019 0:56)


That is a good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read article!
exep.aliols.se

ariop.acosva.se

(ariop.acosva.se, 7. 5. 2019 19:26)


Hi there! This blog post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him. Fairly certain he'll have a good read. Thank you for sharing!
ariop.acosva.se

aglobm.acosva.se

(aglobm.acosva.se, 6. 5. 2019 2:32)


I've been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this information So i am satisfied to convey that I've an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most undoubtedly will make certain to do not forget this website and provides it a look regularly.
aglobm.acosva.se

Hệ tiêu hóa

(Jimmyfep, 5. 5. 2019 6:01)

na robux Game Roblox, Robux
https://www.youtube.com/watch?v=vLa3lHSz5SY
https://www.youtube.com/watch?v=6HeS5RGsac4
https://www.youtube.com/watch?v=7GuxG0RD2xg
https://www.youtube.com/watch?v=ZcFJh7xrdtc
https://www.youtube.com/watch?v=ODTi0jg9Kdg

Hello world

(FEJesusPn, 5. 5. 2019 3:40)

Instagram follower kaufen

(RonaldGer, 4. 5. 2019 20:02)

Netter Beitrag, gefällt mir :)

Hệ tiêu hóa

(Jimmyfep, 3. 5. 2019 21:46)

robux Game Roblox, Robux
https://www.youtube.com/watch?v=wcSTEEJRNu0
https://www.youtube.com/watch?v=EDWH5GlxUMk
https://www.youtube.com/watch?v=cz9-sA1lY_Y
https://www.youtube.com/watch?v=VxjLsFo8tDw
https://www.youtube.com/watch?v=VqXMSNJnqrg

avien.agetga.se

(avien.agetga.se, 1. 5. 2019 17:39)


Hi I am so grateful I found your blog, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent work.
avien.agetga.se

HI! 100% SECURITY AND NATURAL INGREDIENTS

(MariaSova, 1. 5. 2019 11:34)

Eron Plus https://u.to/OOdFFQ does not contain any undesirable substances that could adversely affect the appearance or well-being of men. The capsules do not contain, like many other pills for erectile dysfunction, any ingredients whose use brings side effects. The formula is completely natural, safe and was developed at a renowned laboratory maintaining the highest standards.

The product https://u.to/OOdFFQ contains only effective ingredients, such as L-arginine, maca root, tribulus terrestris, Korean ginseng and fenugreek, which immediately remove the causes of erectile dysfunction. As a result, on the one hand it is extremely helpful, while on the other it is convenient and very easy to use.

Нашел познавательную инфу

(Edgarapold, 28. 4. 2019 7:24)

Привет! интересный у вас сайт!
Нашел интересную новость: https://zen.yandex.ru/media/bestplaneta/5-samyh-bogatyh-detei-v-mire-5cc31e1a427b3c00be030c6d